COMPETITION 2020 - SEMI FINAL TEST

The international jury of the Competition selected the 30 candidates admitted to the semi final test with orchestra among the more 90 concerts viewed.


Below the list of the candidates admitted for each section in alphabetic order:

SECTION A

Agnès Giorgio Italia - Beethoven n°2
Bobrina Maria Russia - Beethoven n°4
Boggian Tommaso Italia - Beethoven n°3
Bonfilio Pietro Italia - Beethoven n°5
Chen Yinxiang Cina - Mozart K 466
Dascalu Daniel Romania - Beethoven n°4
De Maria Leo Spagna - Beethoven n°4
Fujimoto Miho Giappone - Mozart Kv 453
Glavinic Mattias Antonio Italia - Haydn N° 11
Li Xinran Cina - Mozart K 415
Mascetti Danilo ItaliaBeethoven n 2
Mihara Yuki Giappone - Mozart Kv 488
Mnatsakanov Paul America - Beethoven n°3
Pecnik Mia Croazia - Beethoven n 3
Wu Jiani Cina - Beethoven n°3
Yamamoto Eri Giappone - Mozart k 488

The jury selected the following pianists, that will be invited in ranking order in case of any candidate selected for the semi final tests will not be able to participate to the competition:
1. Beccaria Umberto Italia - Mozart K 466
2. Braga Gabriele Italia - Beethoven n°1
3. Park Yeonwoo Sud Corea - Beethoven n°5

SECTION B

Bernard Kim Francia - Chopin n°1
Braun Susanna Svizzera - Prokofiev n°2
Dunn Jarred America - Brahms op 15
Kamisarau Raman Bielorussia - Rachmaninov N°2
Kanke Oleksii Ucraina - Rachmaninov n°2
Leshkin Andrei Russia - Tchaikovsky n°1
Murayama Hibiki Giappone - Liszt n°2
Nishimura Shotaro Giappone - Prokofiev n°3
Park Jeongro Sud Corea - Rachmaninov n°3
Suryeon Noh Sud Corea - Schumann op 54
Valenzano Samuele Giovanni Italia - G.Gershwin Rapsody in blue
Yang Shiyu Cina - Chopin Op 11
Zajac Tomasz Polonia - Chopin n°1
Zhu Xintian Cina - Chopin n°1

The jury selected the following pianists, that will be invited in ranking order in case of any candidate selected for the semi final tests will not be able to participate to the competition:
1. Pirisi Elena Italia - Grieg
2. Adinolfi Sofia Italia - Ravel
3. Chen Yinxiang Cina - Tchaikovsky n°1
4. Shakamalov Aleksandr Russia - Rachmaninov Rapsody
5. Druml Sophie Austria - Chopin n°2